четверг, 21 января 2016 г.

Урок математики 4 клас

(слайд 1. «Урок математики в 4 класі»)
Тема: ПИСЬМОВЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ І ЗАДАЧ

Мета: ознайомити учнів з прийомом письмового додавання і віднімання багатоцифрових чисел у межах мільйона; вдосконалювати вміння розв'язувати рівняння, зада­чі; розвивати мислення, математичну пильність; виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація,картки, сигнальні картки, казкові герої, таблиці із завданнями.

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітаємося і проженемо лінь з нашого уроку!
Всім-всім добрий день!
Геть з дороги наша лань,
Не заважай учитися,
Не заважай трудитися!
От ми  прогнали лінь із уроку , а тепер будемо трудитись гарно, щоб почти у кінці, «ну і діти в четвертому класі, просто діти – молодці».
II. КОНТРОЛЬ, КОРЕКЦІЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання.
Перевіримо домашнє завдання. В цей час три учня будуть працювати за картками (роздаю картки).




(Викликаю учня)
Прочитай відповідь до задачі №314 (На 688 кг більше дістали борошна ніж висівок.)
У кого така відповідь? Молодці, ви правильно виконали задачу.
Приклади №316 перевіримо поглянувши на екран. (слайд 2)
Хто не допустив помилки?
Бліцопитування (запитання для двох учнів, у яких учитель переглядає домашнє завдання задають учні)
Скільки сантиметрів у дециметрі? ( 1 дм = 10 см)
Скільки кілограмів  у 1 центнері? (1 ц = 100 кг)
Скільки годин  у 1 добі? (1 доба = 24 год.)
Скільки разів потрібно взяти по 20 см, щоб отримати 1 метр? (5 разів)
Скільки разів потрібно взяти по 50 грамів, щоб отримати 200 грамів? (4 рази)
Обчислити периметр прямокутника (довжина 9 см, ширина - 3 см) (слайд 3)
(Оголошую оцінки, мотивуючи).
Усні обчислення.
Гра «Так чи ні» (слайд 4)
(В учнів на столах лежать сигнальні картки. Зелена – так, червона – ні. Учитель ставить запитання, а учні сигналізують відповіді «так» чи «ні»)
480 зменшити на 6, вийде 80 (ні);
Частка чисел 200 і 10 дорівнює 20 (так);
720 більше 9 у 8 разів (ні);
66 зменшити в 22 рази дорівнює 3 (так);
Різниця чисел 450 і 90 дорівнює 360 (так);
Сума чисел 5 і 70 більше суми чисел 70 і 50 (ні).
Гра-естафета  (вивішую таблицю).
Зайчик і Білочка вирішили позмагатися в обчисленні прикладів. Хто з них переможе?
Хто швидко і правильно обчислить приклади. 1 ряд допомагає білочці, а 2 ряд зайчикові.
1 ряд
2 ряд
790 – 270=
430+540=
63:9 +0 =
880 – 360=
150+440=
9:3+0=
Погляньте на екран, перевіримо чи правильно діти допомогли казковим героям. (слайд 5) Хто переміг?
(Оголошую оцінки, мотивуючі, тим учням, які працювали на картках).
Математичний диктант
Запишіть число, класна робота математичний диктант. Записуємо тільки відповіді.
(Викликаю учня, він працює з іншої сторони дошки).
На скільки сума чисел 99 і 201 менша 700?
У скільки разів 1000 більше суми чисел 200 і 50?
У скільки разів  число 111 менше найбільшого трицифрового числа?
Яке число більше 450 у 2 рази?
Перевіримо  відповіді: 400, 4, 9, 90.
(Учневі виставляю оцінки, мотивуючі).

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Оголошення теми і мети уроку.
Тема нашого уроку  «Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування рівнянь і задач.» (слайд 6. Тема і мета)
Отже, сьогодні на уроці ми з вами ознайомимося з  письмовим додаванням і віднімання багатоцифрових чисел, а також будемо продовжувати роботу над рівняннями та зада­чами, які виконуютьсчя дією  додавання та віднімання.
Повторення алгоритмів письмового додавання та віднімання   . (Завдання 317)
Буратіно знайшов суму і різницю чисел 483 і 255. Перевірте, чи правильно він виконав завдання.
(Вивішую приклади і казкового героя).


   

(Викликаю учнів, вони перевіряють розв’язані приклади).

Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел виконується так само, як і додавання і віднімання трицифрових чисел. Прочитайте правило у підручнику на сторінці 51.
Попрацюйте в парах: прочитайте правило і розкажіть один одному.
Повторимо правило разом.
Фізкультхвилинка (під музичний супровід «Райдуга») (слайд 7)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розв'язування прикладів (Завдання №318 з поясненням)



Пояснення. Записуємо одиниці під одиницями, десятки під десятками, сот­ні під сотнями, тисячі під тисячами. Додавати починаємо з одиниць. До 2 од. додати 9 од., буде 11 од. – це 1 дес. та 1 од. Одну одиницю записуємо, а десяток запам'ятовуємо і т. д.
(Аналогічна робота проводиться над прикладами на віднімання).
2. Первинне закріплення

(За необхідності допомагаю учням)

V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1.Розв’язування рівнянь (з коментуванням № 319 )
(Викликаю учня)
x + 34 013 = 764 354
Як знайти невідомий додаток?
Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.
x = 764354 – 34013                      _ 764354
x = 730 341                                          34 013
730 341 + 34 013 = 764 354            730341
    730341
      34013
    764 354
Наступне рівняння виконайте самостійно.
Як знайти невідоме зменшуване?
Щоб знайти невідоме зменшуване, потрібно до різниці додати  від’ємник.
Хто виконає рівняння – піднімете руку.
Яку відповідь отримали? (х = 65889)
Перевірте розв’язання рівняння, поглянувши на екран. (слайд 8)
  
    х - 20 244 = 45 645
    х = 45 645 + 20 244                  45645
х = 65 889                                           +20244
65 889 – 20 244 = 45645               65889
_65889
  20244
  45645

2. Робота над задачею  (№ 320)
Прочитайте самостійно задачу.
 Про що говориться в задачі (Про картоплю, яка зберігалася в овочесховищі).
Скільки кілограмів  картоплі вивезли?
Скільки кілограмів  картоплі залишилося?
Про що запитується в задачі?
Чи можемо ми знайти, скільки кілограмів  картоплі було в овочесховищі?
Чому? (Тому що ми не знаємо, скільки кілограмів картоплі залишилося).
А як ми дізнаємося, скільки кілограмів картоплі залишилося? (від 7250 відняти 3240).
А потім ми можемо дізнатися, скільки кілограмів картоплі було в овочесховищі? (Так, ми до 7250 кілограмів додамо результат першої дії).
Запишіть умову задачі. (Викликаю учня)
Виконайте задачу за діями. Учні, у яких червоні кружечки на зошитах, виконайте задачу виразом.
Прочитайте відповідь до задачі (11260 кілограмів картоплі було в овочесховищі).
3. Завдання на розвиток критичного мислення. (слайд 9, 2 малюнки)
Покажіть, як можна з фігури, що зліва, одержати фігуру, що справа, переміщуючи лише три кружечки.
(Викликаю бажаючих)
Подивіться на екран, ось один із способів правильної відповіді. (слайд 9, додається третій малюнок)

VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Гра «Закінчи речення».
Сьогодні на уроці я дізнався…
Мені було цікаво…
Найбільше запам’яталося…
Урок завершую з… настроєм.  (Посмішка)

VII.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
(слайд10)с.52, № 322 – виконати приклади письмово, №323 – виконати задачу за діями, а учні з червоними кружечками на зошитах – виразом.